Cristina Barcina Pérez kaitseb doktoritööd „Before Civilization: A Non-Evolutionist History of Community-Making in Southwest Asia“

26. mail kell 16.15 kaitseb Cristina Barcina Pérez religiooniuuringute erialal doktoritööd „Before Civilization: A Non-Evolutionist History of Community-Making in Southwest Asia“ („Enne tsivilisatsiooni: kogukonna kujunemise kriitiline ajalugu Edela-Aasias“).

Juhendajad:
kaasprofessor Amar Annus, Tartu Ülikool
kaasprofessor Vladimir Sazonov, Tartu Ülikool

Oponent:
professor Karina Croucher, Bradfordi Ülikool (Suurbritannia)

Kokkuvõte

Doktoritöö on kriitiline uurimus eelarvamustest, mis on juurdunud elitaarsust, ebavõrdsust, keerukust ja muid sarnaseid teemasid käsitlevates teooriates ja narratiivides ning mis mõjutavad Edela-Aasia ning Mesopotaamia tsivilisatsiooni eelajaloo mõistmise mudeleid.

Tegemist on diakroonilise analüüsiga, mis keskendub paikse eluviisi ehk kogukondliku elukorralduse kujunemisele. Põllumajandust, karjakasvatust, keraamikat, metallurgiat ja kirjasüsteemi käsitletakse kui ühiselu kogemuse tulemeid, millega kaasnesid katsetamine, kohanemine ning erinevad valikud.

Koostöö, ränne ning valikuline ülekandumine ehk matkimine on olulised tegurid kogu analüüsi vältel. Väitekiri rõhutab, et varaste ühiselu vormide puhul – mida sageli uuritakse protourbanismi katusmõiste kaudu – on asjakohane rakendada heterarhilise elukorralduse mudelit.

Eraldi käsitletakse kriitiliselt ka Uruki fenomeni. Doktoritöös väidetakse, et paljud Uruki ajastu niinimetatud kolooniad on tõenäoliselt rajatud inimeste poolt, kes lahkusid Susiana linnadest.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!