Religiooniuuringud on eriala, mille raames huvitutakse maailma religioossest mitmekesisusest. Mõistmaks, millist rolli mängib religioon kui inimelu üks paljudest tahkudest, tuleb uurida religiooni rolli ajaloos, õppides tundma näiteks muistse Sumeri ja Egiptuse või iidse India traditsioone ja pärimusi. Samavõrd tuleb tähelepanu pöörata ka tänapäevastele suundumustele, kus religioossed traditsioonid ja pärimused endiselt meid ümbritsevad ning kultuuri ja ühiskonna kujunemist mõjutavad. Ning seda hoolimata asjaolust, et esmapilgul ei pruugi nad üldse silmagi torgata! Seetõttu on religioossete traditsioonide ja praktikate põhjalikum tundmaõppimine möödapääsmatu ka tänapäeva maailma terviklikuks mõistmiseks.
Erinevalt teoloogiast ei ole religiooniuuringute eesmärk mitte religioossuse mõtestamine lähtuvalt ühest konkreetsest traditsioonist, vaid kõrvuti seisvate traditsioonide võrdväärne uurimine ning tundmaõppimine. Seetõttu on just võrdlemisel religiooniuurimise jaoks väga suur tähtsus – just teiste traditsioonidega võrdlemise kaudu võib igast religioossest üksikust traditsioonist mõndagi uut teada saada.
Religiooniuuringuid tõukavad tagant näiteks sellised küsimused: milline on või saab olla religiooni positsioon kaasaegses ilmalikus kultuuris? Kas kultuur ilma religioonita on üldsegi võimalik? Milline roll on religioossusel India, Hiina või Ameerika Ühendriikide kultuuriruumis? Miks avaldub religioossus erinevates ühiskondades erineval moel? Kas religioonid põhjustavad vägivalda? Neile küsimustele vastamisel on religiooniuurija jaoks oluline iseenda neutraalsuse säilitamine: ühte religioosset traditsiooni ei tohi eelistada teisele.
Religiooni uurimine tähendab ühelt poolt tegelemist tekstide, ideede ja uskumustega, mõtestamaks religiooni rolli ajaloos ja tänapäeval. Teisalt, mõistmaks religioossuse toimimist erinevates ühiskondades, väärtustatakse sotsiaalteaduslikke käsitlusviise ja uuritakse konkreetseid religioosseid inimgruppe empiiriliselt.
Religiooniuuringute eriala Tartu Ülikooli usuteaduskonnas pakub kõigil kolmel kõrghariduse astmel võimalust tegeleda kõigi nende küsimuste, probleemide ja otsingutega, millega me globaalses religioosse mitmekesisuse olukorras vastakuti seisame.
Religiooni ja selle erinevate dimensioonide ning avaldumisvormide terviklikuks vaatlemiseks on religiooniuuringute raames kasutusel väga erinevad käsitlusviisid ja uurimissuunad. Võrdleval usundilool, antropoloogial, sotsioloogial, psühholoogial ja teistel aladel on kõigil religiooniuuringutes oma roll mängida. Seega pakub religiooniuuringute lähenemisnurk laiahaardelist alusharidust, mis ühendab endas nii humanitaarteaduste kui ka sotsiaalteaduste paremiku ja võimaldab seeläbi omandatavat haridust edasises elus väga mitmekülgselt rakendada.