27.-28. märtsil toimus usundiõpetuse olümpiaadi lõppvoor Tartu Ülikooli peahoones. 2024. aasta olümpiaadi üldteema oli "Maailmavaated muutuvas maailmas".
Olümpiaadi võistlejad pidid enne lõppvooru saamist edukalt esinema eelvoorus, mis toimus Moodle'i keskkonnas 1. veebruaril. Eelvooru registreeris üle saja õpilase 23 koolist. Pingerea alusel kutsuti parimad lõppvooru, milles võistleja pidi esitama ettevalmistatud kõne, vastama žürii ja teiste kuulajate küsimustele ning lahendama usunditega seonduva testi. Viimaks tuli võistlejatel osaleda ka dispuudil.
Lõppvooru juhatas sisse kõnega ja tervitas võistlejaid siseministeeriumi usuasjade osakonna juhataja Ilmo Au, kes rõhutas, et religioonialane teadlikkus on oluline oskus demokraatlikus ühiskonnas.
Lõppvoor algas kõnedega. Kõne tuli esitada ette antud teemade seast:
Usundite teadmise ja analüüsimise testis pidid osalejad parandama vigaseid lauseid, tundma ära erinevate religioonide vaimulikke, lahkama religiooni uurimisega seotud probleeme. Paljudes ülesannetes sai kavalalt lõimida usundite ja geograafia-alased teadmised.
Usuteaduskonna doktorandid Rahel Toomik ja Robert Bunder, kes mõlemad on ka usundiõpetuse olümpiaadi vilistlased ja võitjad, tegid praegustele osalejatele näidisdebati ja jagasid häid soovitusi, kuidas selleks valmistuda.
"Väga hästi on korraldatud see, et olümpiaadi esimesel õhtul pole otseselt enam võimalik järgmise päeva ülesanneteks valmistuda ja seetõttu on õhtulauas hõlpsam avatud diskussioon tekkima."
Teine päev algas dispuudiga, mille teema loositi osalejatele vahetult enne dispuudivooru. Voorus pidid võistlejad kaitsma kindalt teemat.
Võistlejatele meeldis olümpiaadi mitmekesised ja huvitavad ülesanded. Olulise väärtusena tõid paljud osalejad välja väärtuslike kontaktide tekkimise ning sarnaste huvidega inimestega kohtumise.
Võistlejad said auhinnaks lisaks Tartu Ülikooli teaduskooli uuele medalile valida endale meelepärase raamatu.
Usundiolümpiaad toimus Haridus- ja Teadusministeeriumi toetusel. Olümpiaadi korraldas Tartu Ülikooli usuteaduskond koostöös Tartu Ülikooli teaduskooliga.
"Mulle väga meeldis žürii – igaüks oli oma kindla uurimisalaga ja kirglik ning huvitatud oma teemast. Väga meeldis ka toimumiskoht – peahoone on väga väärikas!"
Üldarvestuses ja 12. klasside arvestuses oli selle aasta parim osaleja Marja Järv, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klass, juhendaja Toomas Jürgenstein, kokku 51 punkti. Samuti saavutas Marja parima tulemuse eelvoorus ja teadmiste testis.
11. klasside arvestuses pälvis esimese koha Karl-Erik Volberg, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi 11. klass, juhendaja Risto Tamm, kokku 50 punkti. Üldarvestuses jäi Karl-Erik II kohale.
Põhikooli arvestuses saavutas parima tulemuse Säde Külaots, Vanalinna Hariduskolleegiumi 9. klass, juhendaja Madis Grossberg. Üldarvestuses jäi Säde 8. kohale.
Vaata kõiki tulemusi siin.
Usundiõpetuse olümpiaadi korraldatakse kahes voorus ja sellest võivad osa võtta kõigi gümnaasiumide, põhikoolide ja kutseõppeasutuste õpilased, kes on nooremad fikseeritud õppeaastast. Eelvoorus tuleb osalejatel üldiselt tunda usundeid, test toimub Moodle'i keskkonnas. Lõppvooru kutsutakse pingerea alusel kaksteist parimat osalenut. Lõppvooruks peab osaleja ette kandma ettevalmistatud kõne, vastama žürii või auditooriumi küsimustele, misjärel toimub usundite tundmise ja analüüsimise test. Viimaseks ülesandeks on dispuut.