Autor:
Catharina Raudvere

JÄRELVAADATAV: Paulsoni loengud religiooniuuringutes: Performatiivsed ja tõlgenduslikud žanrid tänapäeva vagaduskogukondades

Sel aastal pidas Paulsoni loenguid rahvusvaheliselt hinnatud religiooniuurija Catharina Raudvere. Ta on saavutanud rahvusvahelise tuntuse varasemate uurimustega Vana-Skandinaavia religioonist ja mütoloogiast ning uuema aja uurimustega naiste praktikatest ja sellega seonduvalt sufi traditsioonide ja praktikate rollist islamimaailmas. 

Järelvaata loenguid YouTube'ist!


Loengud toimuvad inglise keeles ja neid on kuulama oodatud kõik huvilised. Paulsoni loenguid religiooniuuringutes korraldab Eesti Akadeemiline Usundiloo Selts koostöös Eesti doktorikooli humanitaarteaduste ja kunstide haru ning Tartu Ülikooli usuteaduskonnaga. 

Ajakava

19.11.2024 kell 16.15-17.45 – Lossi 3-117, Tartu

„Nähes ja olles nähtud. Kogukondlik elu väljaspool religioosseid institutsioone“

Türgis ja Bosnias kogutud välitöömaterjalidele tuginedes keskendub loeng kaasaja vagaduspraktikatele väljaspool religioosseid institutsioone. Millisel määral on sellised koondumised ja praktikad päriselt uued ja millisel määral on tegu küsimusega pikaajaliste praktikate nähtavusest ajaloolises materjalis? Muslimitest naiste palveringid on selle küsimuse analüüsimise keskseks materjaliks.

20.11.2024 kell 16.15-17.45 – Lossi 3-117, Tartu

„Religioosse autoriteedi ja legitiimsuse taotlused. Teadmiste loomise kohad“

Tekstide ja traditsioonide tõlgendamisel leidub lisaks ennast religioossetes institutsioonides kehtestanud ning domineerival positsioonil olevatele seisukohtadele ka teisi vahendajaid, kes esindavad erinevaid soolisi ja põlvkondlike vaatenurki. Selles loengus pole kesksel kohal mitte uus sõnum, vaid need viisid ja tööriistad, mis on kasutusel teistsuguste häälte vahendamisel. Kes saab väita, et ta omab legitiimset religioosset teadmist ja mis olukordades? Millised ajalookujutelmad on relevantsed tänapäevase eksegeesi jaoks?

21.11.2024 kell 16.15-17.45 – Lossi 3-117, Tartu

„Vahendamise ja ümberkujundamise vahel. Rituaalsete kohustuste võtmine“

Nende jaoks, kes võtavad väiksemates vagaduskogukondades rituaalseid kohustusi enda kanda, on juhtide ja praktikate legitimeerimiseks ning tegevuse järjepidevuse üleval hoidmiseks teatavad kohandumised ja kaalutlemised keskse tähtsusega. Loengus käsitletakse ka uute liikmete kaasamisega seotud teemasid, mis tulenevad ajalooliste pärimusliinide õigustatavuse ja tänapäevaste väljakutsetega toimetulemise põimumisest.

Catharina Raudvere

Image
Catharina Raudvere

Catharina Raudvere on Kopenhaageni ülikooli religiooni- ja kultuuridevaheliste uuringute osakonna usundiloo professor. Ta on avaldanud monograafia „The Book and the Roses. Sufi Women, Visibility, and Zikir in Contemporary Istanbul“ (2003) ja on olnud mitmete kogumiku koostaja ja toimetaja: „Contested Memories and the Demands of the Past. History Cultures in the Modern Muslim World“ (2016), „Nostalgia – Loss and Creativity. Political and Cultural Representations of the Past in South-East Europe“ (2018) ja „Neo-Ottoman Imaginaries in Contemporary Turkey. Gendered Discourses, Agencies, and Visions“ (koos Petek Onuriga, 2022). Koostöös Zilka Spahić-Šiljakiga valmis tal ka haridusliku eesmärgiga film „Bosnian Muslim Women’s Rituals. Bulas Singing, Reciting and Teaching in Sarajevo“ (2016). Hetkel on Raudvere Põhjamaade teadusvõrgustiku projektis „Contemporary Muslim Lay Piety. Interpretations, Performance and Mobilization“ ja uurimisprojektis „Pious Practices among Danish Muslims. Diversity, Devotion and Aesthetics“ vastutav täitja.


Ivar Paulsoni nimelised loengud keskenduvad märkimisväärsematele teemadele, suundumustele ja uutele teadmistele kaasaja religiooniuuringutes. Ivar Paulson (1922–1966) paistis oma teadustöös silma ambitsioonika laiahaardelisusega nii käsitlust leidva materjali kui ka küsimuste ja uurimistöös rakendatavate lähenemisviiside poolest. Nõnda on ka Paulsoni loengute eesmärgiks tuua kokku tähelepanuväärsemaid uurimissuundi religiooniuuringute erinevatest valdkondadest.

Projekti „Ülikoolide koostöö doktoriõppe edendamisel“ (2021-2027.4.04.24-0003) kaasrahastab Euroopa Liit.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tudengid

Toeta annetamistalgutel Ukraina üliõpilasi ja TÜ akadeemilist järelkasvu!

talgud

Vikipeedia keeletoimetamistalgud tulevad taas

Mustvalge foto üksikust mehest, istumas trepil, pea maas

Ruth Rebecca Tietjen peab ettekande eksistentsiaalsest, sotsiaalsest ja poliitilisest üksindusest