Autor:
Andres Tennus

Priit Rohtmets: Vene imperialistlike ambitsioonide ja väärtusmaailmade segunemine on Z-õigeusk

Kirikuloo kaasprofessor Priit Rohtmets selgitab, et alates Vene-Ukraina sõja algusest on Venemaal julgeolekuküsimuste asemel esiplaanile nihkunud väärtuspõhise konflikti rõhutamine läänega. Selle suuna kultiveerimisel on mänginud võtmerolli Vene Õigeusu Kirik (VÕK) eesotsas patriarh Kirilliga.

VÕK on Vene riigi üks poliitilistest instrumentidest. Iseseisvat Ukraina riiki rünnates ja seal võikalt tsiviilelanikke tappes püüab Vene riik alal hoida oma imperialistlike eesmärke. VÕKi jaoks on sõjal samuti mitu tahku ja neis tahkudes segunevad kiriku poliitilised ambitsioonid ja kiriku arusaam kristlikest väärtustest. Vene imperialistlike ambitsioonide ja väärtusmaailmade segunemine on Z-õigeusk. Kuna patriarh Kirill on sõja algusest peale mõlemale tahule tähelepanu pööranud, võib järeldada, et VÕK osaleb Vene riigi sise- ja välispoliitika teostamises.

VÕKi esindajate seisukoha kandjaks Eestis on Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku juht metropoliit Jevgeni. Tema eesmärk on samuti näiliselt lahutada poliitilise küsimused väärtusküsimustest, ehkki tegelikult on väärtusküsimused Vene riigi poliitika lahutamatu osa. Kui VÕKi tegevuse ja patriarh Kirilli väljaütlemiste suhtes on Eesti usuliste ühenduste juhtide suust kõlanud kriitikat, siis Jevgeni väljaütlemisi ei soovita selles kontekstis arvustada. See aga mõjutab lisaks Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku usutavusele ka teiste kristlike usuliste ühenduste usutavust ja lörtsib muu hulgas ka nende kristlaste vaateid, kes nimetavad end traditsioonilisteks või konservatiivseteks kristlasteks, sest esindab VÕK ju pealtnäha just nende vaateid.

Priit Rohtmetsa täispikka arvamuslugu saab lugeda Postimehest.

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand

Loodusvaatluste maraton

Kodanikuteaduse seminaril räägitakse, kuidas rikastab avalikkuse kaasamine teadustööd

Doktorandid humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna talvekoolis 2024

Algab kandideerimine vastloodud humanitaarteaduste erialadidaktika doktoriõppe kohale