Edmond Mäll

Rahel Toomik pälvis riikliku preemia ETAGi üliõpilaste teadustööde konkursil

Rahel Toomik pälvis oma magistritööga üliõpilaste teadustööde konkursil humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas magistriõppe üliõpilaste astmes 3. riikliku preemia. Tema magistritöö teemaks oli „Vooruslikud ja voorusetud eneseväljendused Didymos Pimeda Iiobi raamatu kommentaaris“.

„Preemiat vastu võtta oli muidugi rõõmus tunne, ent tegelikult ka positiivselt üllatav,“ kommenteeris Toomik. „Minu magistritöö on päris-päris ebakonventsionaalne ning ma võtsin seda kirjutades teadlikult mitu riski. Tegin seda, sest see tegemine tundus mulle väga tähtis, isegi kui see on keeruline. Suur heameel on aga tunda, et mulle nii oluline ja südamelähedane üritus ei kukkunud hästi välja mitte ainult minu enda meelest, vaid pälvis ka sedalaadi tunnustuse. See julgustab mind veel enam olema uurijana loov, julge ja oma vaistu suhtes usaldav,“ lisas ta.

Kaasjuhendaja Tauri Tölpt kiitis Toomiku võimekust siduda uurimisteema kaasajaga ning Didymose kohati raskesti mõistetavate kreekakeelsete kirjakohtade oskuslikku tõlkimist eesti keelde.

Heas mõttes hullumeelseid üliõpilasi, kes sellises mahus õppimise, uurimise ja süvenemise ette võtavad, juhtub Eestis korra paarikümne aasta jooksul.

Urmas Nõmmik, juhendaja

Juhendaja Urmas Nõmmiku sõnul leidis Toomik uurimuse tegemisel täiesti omalaadse metoodilise tee. „Juhendamisel valdas mind kogu aeg elamuslik tunne. Igaüks, kes Raheli lõputööd loeb, saab sellest aru. Tema süvitsi mineva hermeneutiku vaate tunneb kohe ära, tema materjali valdamise kvaliteet paistab lähemal lugemisel samuti kiiresti silma, aga lõpuks on rabav see, kuidas justkui lõputu sissejuhatuse lõpuks selgub, et kõik oluline ongi öeldud. Ja veel efektselt öeldud. Puänti rõhutab ainulaadne kirjutamisstiil, mida ükski tehisintellekt iialgi järele ei tee.“ Nõmmiku arvates on Toomiku panus innovaatiline ja sellise lähenemise tegelik mõju seisab veel ees.

Üliõpilaste teadustööde konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga.

Kõigi preemiasaajate nimekirja leiab Eesti Teadusagetuuri kodulehelt.

Rahel Toomiku magistritööd on võimalik lugeda keskkonnas DSpace.

Magistritöö valmimisele on aidanud kaasa ka Eesti Teadusagentuuri grant „Piibli Iiobi raamatu tekkelugu nn Iiobi kirjanduse taustal“.

Usundiolümpiaadi lõppvooru kuldmedalite omanikud

Usundiõpetuse olümpiaadi lõppvoorus arutlesid võistlejad maailmavaadete ja religioonide üle muutuvas maailmas