Selle aasta juulis nägi pärast rohkem kui kümmet aastat kestnud tööd ilmavalgust „Brilli varakristluse entsüklopeedia“ („Brill Encyclopedia of Early Christianity“), mille valmimisse panustas 650 teadlast rohkem kui tuhande artikliga. Suurteose saamisloost kirjutab patristika kaasprofessor Tarmo Toom, kes lõi suurteose koostamisel kaasa toimetajana.
Entsüklopeedia koostamist alustati juba 2012. aastal, eesmärk oli luua mahukas teatmeteos, mis käsitleks kristlust ja sellesse puutuvat aastani 600 ning kajastaks vastavate teadusharude hetkeseisu. Sooviti ületada erinevate ainevaldade (Uus Testament, patristika, hilisantiigi religioonid) kunstlikke vaheseinu, mida ülikoolide õppeprogrammid on kahjuks aastakümneid (isegi aastasadu) juurutanud.
Esialgu planeeriti ligikaudu 1000 artiklit. Tegelikkus tegi oma korrektuurid — lisandus vajadus uute järele ja mõned planeeritutest jäidki kirjutamata. Hiljem lisati ka nõue, et iga artikkel pidi sisaldama annoteeritud historiograafiat. Kokku kaasati 650 õpetlast 35 maalt.
Veebiversioon avaldati 2018. aastal ja entsüklopeedia kuus köidet trükiti 2024. aasta juulis. Edaspidi jõuavad veebiversiooni ka need artiklid, mis trükiversiooni ilmumise ajaks valmis ei saanud. Brill müüb seda kuueköitelist teatmeteost umbes 2000 dollari eest, teised pisut odavamalt. Küll oleks kena, kui Tartu Ülikooli raamatukogu ostaks vähemalt veebipõhise versiooni kasutusõiguse!
Minul paluti suurprojektiga liituda 2017. aastal ja valdkonnaks määrati 4.-5. sajandi kristlus. Tänaseks teeb see kokku kaheksa aastat toimetaja tööd. Nende aastate jooksul tuli lugeda sadu artikleid, mõnda õige mitu korda, parandada vigu, esitada täpsustavaid küsimusi, vaielda vajalike muudatuste üle ja langetada kriitilisi otsuseid. Laiast maailmast tuli otsida kõige suuremaid oma ala asjatundjaid, mis omakorda nõudis suurte bibliograafiate läbitöötamist, lõputut e-kirjade saatmist, mangumist, vahel ka ebameeldivat äraütlemist ja eelkõige lisa uurimistööd, kui endal teatud teema puhul kippus pädevusest puudu tulema.
Lõpptulemuseks on kõige esinduslikum, põhjalikum ja uuem teatmeteos varakristlusest, mis harib lugematut hulka õpetlasi ja õpilasi veel vähemalt 21. sajandil.
Aeg-ajalt tuli tegeleda suurte egodega, kes arvasid, et nende erudeeritus andis nende artiklile absoluutse puutumatuse; professoritega, kes solvusid, kui neilt ainult üht artiklit paluti; prominentidaga, kes saatsid toimetusele ainult oma mõtete visandid (mis loomulikult neile tagasi saadeti); autoritega, kes küll kirjutasid midagi valmis, aga mis paraku ei olnud avaldamiskõlblik; õpetlastega, kes ahnitsesid endale tähtsad märksõnad, aga kunagi ei jõudnudki artiklite kirjutamiseni; ja tegelastega, kes bibliograafias kippusid tsiteerima ainult iseennast. See oli toimetajatöö aeganõudev ja närvesööv pahupool. Positiivse poole pealt oli eesõiguseks lugeda sadade autorite värsket ja parimat teadustööd, viia ennast kurssi ainevaldadega, millest varem polnud õrna aimugi, tutvuda suure hulga inimestega ja teha koostööd suurepärase rahvusvahelise toimetuskolleegiumiga.
Entsüklopeedia valmimise pidustused toimusid 30. juulil Amsterdami Vabas Ülikoolis 30. ja 6. augustil Oxfordi Ülikoolis patristika konverentsi raames.