Riias toimus religioonile ja soolisele võrdõiguslikkusele keskenduva projekti töökoosolek

Juba veidi üle aasta on käimas Eesti, Läti, Leedu ja Norra ühisprojekt „Religioon ja sooline võrdõiguslikkus: Balti- ja Põhjamaade arengud”. 10-11. veebruaril toimus Riias Tartu, Läti, Vilniuse ja Oslo ülikoolide uurimisgruppide hübriidne töökoosolek.

Projekti eesti uurimisgrupi juhi, süstemaatilise usuteaduse professor Anne Kulli sõnutsi on senine koostöö toimunud peamiselt interneti vahendusel: „Näiteks eelmise aasta mais toimus metodoloogia-alane online seminar „Kuidas me uurime soolisust ja religiooni erinevates sotsiaalsetes kontekstides?” Mõned Läti ja Eesti uurijad söandasid osaleda ka novembris Vilniuses toimunud Rahvusvahelise Sotsioloogia Assotsiatsiooni religioonisotsioloogia uurimiskomitee hübriidkonverentsil.“

Riias oli kohal juba rohkem projektis osalejad, kuid mitte kõik. Esimeseks ülesandeks oligi aru anda senistest toimetustest ja esmastest järeldustest. Anne Kulli sõnutsi rõõmustas ka juhtumisi koosoleku esimesel päeval Leedu Teaduskomiteelt saadud ametlik kinnitus, et tehtud töö vastab nende ootustele. „Suurem rõõm oli siiski vahetult kuulda kolleegide tegemistest. Ka meie doktorant Anastasiia Babash võttis osa koosolekust ja esines ettekandega soolise võrdõiguslikkuse mõiste mitmetähenduslikkusest filosoofilisest perspektiivist.“

Anne Kull loetleb senise teadustöö tulemusi:

inimesed konverentsil
  • seitse ettekannet konverentsidel.
  • Tulevaste artiklite ja konverentsiettekannete aluseks on kogutud üle 120 poolstruktureeritud intervjuu Leedus, Lätis ja Eestis eri religioossetesse traditsioonidesse kuuluvate naistega. Esindatud on nii enamus- kui vähemusreligioonid (katoliiklased, ortodoksid, luterlased, paganad/maausulised, moslemid).
  • Kogutud on ligi poolteist tuhat online-artiklit Leedus, Lätis, Eestis ja Norras soolise võrdsuse teemadel, märksõnadeks Istanbuli konventsioon ja seksuaalharidus
  • Baltimaade kooliõpikuid on analüüsitud soolisuse representeerimise aspektist.

Anne Kulli sõnutsi on nende tulemuste pealt hea edasi minna: „Riias saigi arutletud tulevaste publikatsioonide ja konverentsidel osalemise üle. Järgmiseks suuremaks esinemisvõimaluseks on EASRi juuni lõpus Corkis toimuv konverents.“

Projekti lõpukuupäevaks on 2023. aasta 31. detsember ning rahastajaks Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismid.

Projekti koduleht ja info ETISes.

MHVUS21035 (S-BMT-21-4 (LT08-2-LMT-K-01-036) )
"Religioon ja sooline võrdõiguslikkus: Balti- ja Põhjamaade arengud"

Elo Süld

Elo Süld räägib rahvusvahelise ajaloo seminaril islamismi poliitilisest jõust Lähis-Idas